Επιμορφωτική ημερίδα με κεντρικό θέμα την Κοινωνική Οικονομία διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης με τη συνεργασία του Κέντρου Συμβουλευτικής Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Λευκού Πύργου, της Ανωτάτης Σχολής Παιδαγωγικής & Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. παρ. Θεσσαλονίκης) και της Πρωτοβουλίας Συνεργασίας για την Κοινωνική και Αλληλέγγυα Οικονομία (ΠΡΩ.Σ.Κ.ΑΛ.Ο.).
Σκοπός της ημερίδας ήταν η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών στην φιλοσοφία της Κοινωνικής Οικονομίας, η ενημέρωσή τους για καλές πρακτικές που έχουν εφαρμοσθεί με επιτυχία καθώς και η προοπτική αναπροσανατολισμού του εκπαιδευτικού τους ρόλου υπό το φως των αρχών της Κοινωνικής Οικονομίας.
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου του Δήμου Θεσσαλονίκης την Τρίτη 20 Μαϊου 2014.
Οι εισηγήσεις:
- "Οριοθετήσεις της Κοινωνικής Αλληλέγγυας Οικονομίας", Νικολάου Κώστας, Δρ. Χημικός Περιβαλλοντολόγος, Καθηγητής-Σύμβουλος Ελλ. Αν. Πανεπιστημίου
- "Συνεταιρισμοί και διεθνείς συνεταιριστικές αρχές", Παπαφιλίππου Άσπα, Δρ. Κοινωνιολογίας - Πολιτικών Επιστημών
- "Αστικοί συνεταιρισμοί. Το παράδειγμα του Κοινωνικού Καταναλωτικού Συνεταιρισμού Θεσσαλονίκης Βίος Coop", Αγγέλου Λάζαρος, Πρόεδρος του Δ.Σ. του καταναλωτικού συνεταιρισμού Βίος Coop
- "ΚΟΙΝΣΕΠ - Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις. Το παράδειγμα της Μυγδονίας", Στέλλα Γκουδίνογλου, μέλος της Μυγδονίας.
Συντονισμός της ημερίδας:
- Τσαπουρνάς Κωνσταντίνος, υπ. ΣΕΠ στο
ΚΕΣΥΠ Λ. Πύργου
- Οικονόμου Ανδρέας, Επίκ. Καθηγητής ΑΣΠΑΙΤΕ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1N5cyMCSRUjbXDONK4V0zHYi4z0DI5aZpQvezlayc00gpRSdGSCPAaRa_b3_Ypv1a2WY_LYvSUjZdk-e1RsT572DjPYrvvW_LA6iIAf-MfsrkwAtUnsM9Jbl0HSZfxPe-okfWj3daaCs/s1600/%CE%9B%CE%91.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVjujn92iHi6kyGoolSGOffZ1jXrv3Y4IxsIaMQkTHKdztZy3cyarpYh0p2EpELkVCzhkCs2L5SnbqMFPRa9MaIUj_CM4dOTMD52AUQ1R5zC7MdjrUzaftDzqSbnJlLGj76ULwNC9o70k/s1600/%CE%A3%CE%93.jpg)
Σκοπός της ημερίδας ήταν η ευαισθητοποίηση των εκπαιδευτικών στην φιλοσοφία της Κοινωνικής Οικονομίας, η ενημέρωσή τους για καλές πρακτικές που έχουν εφαρμοσθεί με επιτυχία καθώς και η προοπτική αναπροσανατολισμού του εκπαιδευτικού τους ρόλου υπό το φως των αρχών της Κοινωνικής Οικονομίας.
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου του Δήμου Θεσσαλονίκης την Τρίτη 20 Μαϊου 2014.
Οι εισηγήσεις:
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqwoExORE2hCdkGcJuTqe5wnNam0EC9wALCJCEtPBgV_9CVCUdryZogqfAg_hFsa7IQY8XKQOqU6qbUIkSPSiOH5Xx2mf3MMYNOhP-a4v3dWfaszdpkj4ssyvyC_6BfFUTxxCgRxL0fsY/s1600/KN.jpg)
- "Συνεταιρισμοί και διεθνείς συνεταιριστικές αρχές", Παπαφιλίππου Άσπα, Δρ. Κοινωνιολογίας - Πολιτικών Επιστημών
- "Αστικοί συνεταιρισμοί. Το παράδειγμα του Κοινωνικού Καταναλωτικού Συνεταιρισμού Θεσσαλονίκης Βίος Coop", Αγγέλου Λάζαρος, Πρόεδρος του Δ.Σ. του καταναλωτικού συνεταιρισμού Βίος Coop
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEir2qiZx6JQ05sJFsis8bicxJ7aqbYl-6aeyaBlH5COr1JGuUVAhSjMAn_0KzmZLKqHQC9HZ2YVJF8UG6GSSaApW6ugy9F5xd-WWep7j79EG0isQtqXW92edvMSqOE5Zr_I7bWBY4rAK_k/s1600/%CE%91%CE%A0.jpg)
Συντονισμός της ημερίδας:
- Τσαπουρνάς Κωνσταντίνος, υπ. ΣΕΠ στο
ΚΕΣΥΠ Λ. Πύργου
- Οικονόμου Ανδρέας, Επίκ. Καθηγητής ΑΣΠΑΙΤΕ
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg1N5cyMCSRUjbXDONK4V0zHYi4z0DI5aZpQvezlayc00gpRSdGSCPAaRa_b3_Ypv1a2WY_LYvSUjZdk-e1RsT572DjPYrvvW_LA6iIAf-MfsrkwAtUnsM9Jbl0HSZfxPe-okfWj3daaCs/s1600/%CE%9B%CE%91.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjVjujn92iHi6kyGoolSGOffZ1jXrv3Y4IxsIaMQkTHKdztZy3cyarpYh0p2EpELkVCzhkCs2L5SnbqMFPRa9MaIUj_CM4dOTMD52AUQ1R5zC7MdjrUzaftDzqSbnJlLGj76ULwNC9o70k/s1600/%CE%A3%CE%93.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια:
Δημοσίευση σχολίου